Dotazy nováčka

Diskuze o čemkoli.

Dotazy nováčka

Příspěvekod Gru » 24 čer 2024, 19:33

Dobrý den.

Zvažuju pořízení skůtru a potřeboval bych poradit od zkušených. :)

Nejdřív bych potřeboval poradit jak začít.
Na skůtru jsem v životě neseděl, takže by se mi hodila nějaká instruktáž. Mám ŘP sk. B, takže se mi úplně nechce platit si celou auškolu na motorku (nemám zatím v plánu rozšiřovat). Existuje nějaké školení nováčků na skůtru? Zkoušel jsem samozřejmě googlit, ale v Brně a okolí se mi nepodařilo nic takového najít.

Další věc - co pořídit?
Můj primární cíl je mít skůtr na výlety s partnerkou (Brno a okolí), případně na delší cesty (do Opavy za rodinou). Mám lehce pod dva metry a lehce přes sto kilo, jestli to k něčemu bude. :D

A poslední - asi nejvíc blbá otázka - jak je to se zavazadly na skůtry? Existuje něco kromě takového toho malého zadního boxíku?

Díky moc za pomoc. :)

Gru
Gru

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 24 čer 2024, 19:25

Re: Dotazy nováčka

Příspěvekod zelenáč » 24 čer 2024, 20:07

S řidičákem B si můžeš pořídit max 11kW a 125ccm. Při tvé výšce/hmotnosti je těch 11kW tak akorát pro tebe. Takže ať chceš nebo ne (a ty chceš, protože chceš jezdit s batůžkem) musíš si udělat velký řidičák (pokud už máš roky). No a pak už si můžeš koupit stroj dle libosti. Mám Maxe 300 a pro mě a přítulku (90 a 55kg) je to tak AKORÁT. A pokud ti bude někdo tvrdit, že tě ta 125 povozí tak jak chceš, tak jediný, kdo na to doplatí, budeš ty. Buď se na to pak vykašleš, nebo budeš muset do autoškoly a pak prodávat 125ku, no prostě samá komplikace. A jestli uvažuješ o cestovaní s hromadou haraburdí, bude ze skůtrů ideální 650 Burgman. To je křižník (za rozumné prachy) na cestování jako stvořený...
zelenáč

25+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 25
Registrován: 29 led 2024, 08:32
Skútr / moto: Xmax 300
Tuning / úpravy: asi nic

Re: Dotazy nováčka

Příspěvekod Medvěd » 24 čer 2024, 20:34

Ahoj, nevím co jsi hledal, ale hledáš kondiční jízdy. Např. zde: Autoškola Brno Pavel Venclovský je to druhý odkaz strýce Googla, koukni i na další. Třeba tento Skútr kurz To je třetí.

Co pořídit. Toť otázka. Pokud chceš jezdit delší štreky, a/nebo se slečnou, je nutno se zaměřit na něco s výkonem 11kW. Což zdaleka všechny 125tky nemají. Absolutní minimum na delší štreky je 8,5 kW, ale já bych do toho nešel. Výkonově to tak tak stačí - mám 196 cm a cca 115 kg, a doma SH125 8,7 kW, a občas ji použiju. Moc se jí se mnou nechce, ale jakž takž to jede. Manželka na ní jezdí i delší štreky (Olomouc, Znojmo, jela i Hradec Králové), a je poměrně spokojená. Na dálnici to ale není.

Dalším problémem je, při tvé výšce, délka nohou. Na SHčku se šťouchám řídítkama do kolen. Doporučuji před koupí vyzkoušet (i ve dvou!), a zrovna zapomenout na mrňouse typu PCX.

Zavazadla - viděl jsem, že na některé skútry lze pořídit boční brašny. Na moje ADVčko ne, ale např. na Forzu by měly být nějaké bočáky k sehnání. Ostatně Forza má i obrovský zadní kufr a prostor pod sedlem.

Jinak souhlasím se Zelenáčem, na dlouhé štreky a se slečnou je lepší vyšší objem/výkon, tudíž A čko.
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 19
Příspěvky: 196
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Dotazy nováčka

Příspěvekod Radaprda » 24 čer 2024, 21:31

Asi tak - žádná 125 při tvých parametrech a ještě s batůžkem nebude vhodná na delší cestování (Brno - Opava není zrovna kousek). A pokud se ti nechce jít do "A" tak potom např. Piaggio MP3.
Radaprda

25+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 44
Registrován: 31 bře 2018, 17:46
Skútr / moto: Maxon Ardour 125

Re: Dotazy nováčka

Příspěvekod Gru » 25 čer 2024, 09:46

Děkuju za odpovědi, i když mně teda moc nepotěšily, abych se přiznal. :)

Můžete mi prosím vysvětlit v čem by ta 125 nebyla vhodná? Nějak si to nedokážu představit. Děkuju
Gru

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 24 čer 2024, 19:25

Re: Dotazy nováčka

Příspěvekod CzechDave » 25 čer 2024, 09:46

Ačkoliv kolegové mají pravdu, nabídnu svůj pohled. Jezdím už třetí sezónu na 125ccm, nejprve dvě sezóny na číně s 6,5kW (Maxon Optimus 125) a v půlce letošního května jsem přesedl na Hondu Forzu 125. Na Maxíkovi jsem najezdil bez pár km 17 000 kilometrů, teď na Hondě mám už skoro 3000 km. Tyhle kilometry jsem najezdil hlavně na cestách do práce (50 km jedním směrem) a po okolí, většinou trasy kolem 60 km v jednom směru. Procházel jsem si podobným rozhodováním (https://dfens-cz.com/skutr-maxon-optimu ... arem-stal/) a takhle se to pro mne vyřešilo. Podotýkám, že na skútru jezdím výhradně sám.
125ccm je nejlepší do města a pro rychlosti do 90 - 100 km/h, na víc ten motor nemá. O Maxonovi nemluvím, to byl kozí dech (i když mu včechna čest!), ale i Honda se svými 11kW má ideální rychlost do cca 100 km/h. Ona jede i víc, ale to už je nutné vytáčet motor k hranici červeného pásma otáčkoměru a to není dobré pro nikoho, i když pro krátkodobé zatížení třeba během předjíždění se to hodí. Sám jezdím dálky rychlostmi 90 - 100 km/h (mám 181 cm / 110 kg). Na dálnici je to moc taky nehodí, tam bych překážel snad každému kromě pomalých kamionů. Tyhle silnější 125ccm motory mají hlavně tu výhodu, že už zvládají udržet nastavené tempo i v kopcích, takže jízda je plynulejší a člověk tolik nezdržuje. Dražší 125ccm skútry jsou už i pohodlné, prostorné pro zavazadla a nabízejí i nějakou šmrncovní výbavu. Pro dva lidi je to spíš jen přepravovadlo v rámci širšího města, na dálky to už moc není, protože bude chybět výkon. Ne že by to nedalo, to ne, ale ta cesta bude spíš testem trpělivosti. Tam už je fakt lepší silnější stroj, přesně jak píšou kolegové výše. Možná že by šel potunit i 125ccm motor, třeba snížená hlava, větší průměry ventilů, leštěné výfukové svody, jiný variátor a tak dále, čímž se vylepší průběh krouticího momentu a výkonu v rámci spektra otáček motoru, ale výkon se tím moc nenavýší.
Pro mé soukromé přepravní potřeby je Forza 125 akorát. Na jednomužné jízdy po okolí za rozumného počasí (tedy že není tornádo, mráz nebo průtrž mračen) na vzdálenosti řekněme do 100 km je ideální, protože udrží krok s provozem na silnici, všude se vejde, člověk neřeší moc parkování, zatím ještě radary, kolony a pod sedlo / do boxu za sedlo nacpe hromadu věcí a ve srovnání s autem to jede na benzínové páry. Na všechno ostatní mám auto :). Čili v mém případě už není takový tlak na koupi silnějšího stroje, protože Forza plní naprostou většinu toho, co jsem od mezimětského skútru očekával, včetně rychlosti a plynulosti jízdy. Ale nemohu samozřejmě vyloučit, že si nakonec ten řidičák A udělám, forzu pustím dál v rámci rodiny a sám si koupím silnější skútr. Budoucnost ukáže.
-------------------------------------
Babeta 207 (1982)
Jawa 23 Mustang (1980)
Maxon Optimus 125i (2022)
Honda Forza 125 Smart Box (2024)
Uživatelský avatar
CzechDave

50+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 55
Registrován: 29 bře 2022, 10:35
Skútr / moto: Honda Forza 125 r.v. 2024

Re: Dotazy nováčka

Příspěvekod zelenáč » 25 čer 2024, 12:45

Gru píše:Děkuju za odpovědi, i když mně teda moc nepotěšily, abych se přiznal. :)

Můžete mi prosím vysvětlit v čem by ta 125 nebyla vhodná? Nějak si to nedokážu představit. Děkuju


Prosím tě a čemu na tom nerozumíš? Myslím, že jsme ti to popsali nejlíp, jak jsme mohli. 125ka je jednoskok. Pro jednoho člověka. Trpělivého, nespěchajícího. NE PRO DVA. Ne na dlouhé trasy (ve dvou). Když budeš chtít vzít paničku na zmrzlinu do vedlejšího města, klidně. Ale na tripy to prostě není. Howgh.

PS: A nebo si ji klidně kup, zajeď si do Ostravy a pak nám napiš, jak jste si to s paničkou užili. Třeba překvapíš a z nás uděláš blbce ;)
zelenáč

25+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 25
Registrován: 29 led 2024, 08:32
Skútr / moto: Xmax 300
Tuning / úpravy: asi nic

Re: Dotazy nováčka

Příspěvekod ted » 25 čer 2024, 13:11

Vidím to podobně. Jezdím na 125 a je to ideální pro jednoho, na ultra krátké vzdálenosti je to ok na dva. Ale rozhodně bych to neviděl na výlety. Ono tedy ani v tom jednom to není na více než výše zmiňovaných 100 km, protože tě mimo jiné tak akorát bolí pr***. Tím nechci skůtr hanit, je to super věc do města, ale ty od toho očekáváš něco co to není.
ted

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 3
Registrován: 24 čer 2024, 11:01

Re: Dotazy nováčka

Příspěvekod Gandalf » 25 čer 2024, 14:34

Výše uvedenou auto/motoškolu - Venclovský mohu doporučit. Sám jsem si tím prošel - koupě skútru 125 ccm/11 kW a po roce sólo ježdění jasné poznání, že pro delší trasy a pohodlnější, bezpečnější jízdu je nevyhnutelný vyšší výkon. A následovala tato autoškola, která pro B-čkaře nabízí i kondiční jízdy na Hondě SH 125.

Ostatní je na Tobě - vyzkoušej a uvidíš, jestli vystačíte se 125kou nebo se budete za rok dva poohlížet po něčem silnějším nebo od skútrů upustíte úplně. Druhým zmíněným řešením je koupě tříkolky - dělá je např. Kymco, Piaggio nebo Yamaha - tam díky "mezeře" v zákoně neplatí pro B-čkaře výkonové omezení, ale zase za stroj citelně připlatíš.

Mladý ing. Venclovský je navíc zkušený motorkář, který Ti pomůže se v tomhle světě trochu zorientovat. Ale nejlepší je obejít si brněnské prodejce (jsou tu zastoupeny snad všechny kloudné značky), prohlédnout, posedět, event. dát zkušební jízdu... až budeš mít poslední 2-3 finalisty, tak Ti tu jistě řada lidí z osobní zkušeností poradí, co má jaké výhody nebo slabiny a na co si dát pozor :)
Bylo: Jawa Babetta 210 (88-00) Kymco Downtown 125 (13) Piaggio X10 350 (14-16) Honda CTX 700 (17-19)
Aktuálně: Obrázek
Uživatelský avatar
Gandalf

1000+
 
Reputace: 82
Příspěvky: 1469
Registrován: 14 čer 2011, 16:01
Bydliště: Brno-venkov
Skútr / moto: Honda Forza 300


Zpět na Volná diskuze

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník