Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Aneb když něco nefunguje tak, jak má...

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod FRAG » 10 kvě 2010, 14:15

Zdravim panove s Atlantikama,
Omlouvam se, ze jsem nejak prehlidl Vasi debatu, ale muzu Vam odpovedet na hned nekolik dotazu.
Majitelem starsiho Atlantika jsem dva roky takze uz mam nejake ty zavady za sebou :-).
-Tlumic rizeni lze zrepasovat doma v garazi. Jedna se totiz o mechanicky treci tlumic, kde se vyvyklava zavit v hliniku, kterym se dotahuje uvnitr treci pryz, ktera take casem jiz nelze dotahnout. Staci rozdelat pertlovani podlozit podlozkou(aby sla pryz dotahnout) a zavit natrit nejakym lepidlem(pripadne ho pobouchat),aby se v nem vymezily vule. Pak zpet zapertlovat (ja jsem tuknul dvakrat svareckou).
-Zavadu ohledne benzinu v oleji znam velmi dobre (stala me vacku..ne moji vinou, ale chybou predchoziho majitele). Benzin se dostava do oleje pri fiktivne neohratem motoru, pak nespalen pronika pres pistni krouzky do oleje. Pocitac totiz bere pro mnozstvi paliva informace ze tri cidel z nehoz jeden je u termostatu. Termostat je vicepolohovy a pozor na typ termostatu. Primo pro starsi modely je predepsana nahrada originalu, ktera ma jiny prubeh otevirani.
Po vymene se nelekejte, ze je z oleje benzin citit...pri dlouhodobem zkoumani se hladina nezvysuje. Pozor take na rovinu kde stoji Aprilka, kdyz koukate na hladinu oleje (je na tom hodne zavisla).
Odkazy:
http://www.apriliaforum.com/forums/arch ... 84019.html
http://www.apriliaforum.com/forums/index.php
Jinak dily jsou zde:
http://www.easyparts.nl/showdrawing/123 ... Frame.html
https://www.apriliayorkshire.co.uk/cata ... 02001-2004
Jezdim opravovat k Hamouzovi do Kladna..spokojenost a vetsinou jsou dily o dost lasinejsi nez na uvedenych webech.
Ted resim vzperu sedla..nova stoji 1000Kc,ale koukal jsem ze by tam mozna sla od dvirek ke kuchyni cca za 250Kc.

S pozdravem FRAG
FRAG

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 275
Registrován: 23 bře 2009, 08:07
Skútr / moto: B650EXEK5
Tuning / úpravy: AA500-Prodano

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod jofrix » 10 kvě 2010, 21:11

Ahoj Fragu,
¨tak to je super. Díky moc za info a za odkazy. To mi moc pomůže. Je snadné se dostat k tomu tlumiči?
Uživatelský avatar
jofrix

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 230
Registrován: 12 bře 2009, 00:18
Bydliště: Praha 5
Skútr / moto: Aprilia Scarabeo GT500 ABS

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod mijuna » 10 kvě 2010, 22:09

Frag:díky ti za vysvětlení...takže by to měl být ten termostat...a u tebe ta vačka odešla proč?mužu vědět cenu vačky?Míra
Uživatelský avatar
mijuna

500+
 
Reputace: 5
Příspěvky: 603
Registrován: 09 lis 2009, 11:49
Bydliště: Rohoznice u Pardubic či Hradce Králové-Kolín(Radim)
Skútr / moto: Bandit PYČO..1200S rv 2004
Tuning / úpravy: uvidíme:-)

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod jofrix » 10 kvě 2010, 22:58

Ahoj Mirku, to sem taky zvedavej kolik stoji vacka. na tom odkazu od Fraga 77 liber.
Uživatelský avatar
jofrix

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 230
Registrován: 12 bře 2009, 00:18
Bydliště: Praha 5
Skútr / moto: Aprilia Scarabeo GT500 ABS

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod FRAG » 11 kvě 2010, 07:05

Zdravim. Postupne.
K tlumici je docela slusnej pristup. Zespoda kolem vidlic odsroubujes sroub co drzi tlumic u rizeni. Sroub na ramu je horsi...oddelas trojuhelnik vlevo od riditek. Pokud je trojuhelnik pojisten sroubem zespod je treba sundat predni plast pod plexi (4sroubky) a dlouhym sroubovakem vyndat zajistovaci sroub z trojuhelnika (baterka se u tohohle hodi).A pote jen odsroubovat tlumic od ramu(je potreba dlouvy nastavec a malou golu).
Vacka odesla, protoze nadbytek benzinu v oleji snizuje treci schopnosti a proste a jednoduse se prodrela v miste dotyku s vahadlem. Samozrejme vahadla take nove. Cena nahradnich dilu myslim 4000,- vacka a 800,- jedno vahadlo v original servise Aprilia (Tuningova stoji 7000)..Takze docela nakladna oprava. Co se tyce cen tak jsem treba menil uz variator(byl projety na boku drazek) cena 2000,- komplet s valeckama a pritlacnym talirkem (takze supr cena..opet original).
FRAG

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 275
Registrován: 23 bře 2009, 08:07
Skútr / moto: B650EXEK5
Tuning / úpravy: AA500-Prodano

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod Neos50 » 11 kvě 2010, 07:39

mijuna píše:Kluci mám problém...nesetkal jste se stím někdo kdo má tento motor...dělá mě to to samé co popisuje ten kluk v příspěvku...kontroloval jsem olej a koukám že je ho tam nějak moc...a je takový jakoby řidší...a je z něj cítit benzín...myslel jsem si že je to normální..že prostě je olej přelitej...nechal jsme to být páč jsem chtěl udělat výměnu...to že se to při jízdě občas zadusilo a nejelo jsem přikládal jiné možné závadě...a pak jsem našel tenhle článek na motorkářích...tak jestli někdo netušíte co třeba jiného by to mohlo být,nebo stím nemáte zkušenost......asi první bude dobrý vyhodit termostat...nebo dát novej a nalejt novej olej...

http://www.motorkari.cz/forum-detail/?f ... &l=3951250

nevim jestli je to vyřešený nebo ne,ale v případě,že je to karbec....tak ti nezavírá jehlovej ventilek v karburátoru a benzin ti protýká do válce když motor stojí a podle kroužku natejká klikové skříně..většinou stačí vyměnit těsněni na jehlovim ventilku a je klid.
Uživatelský avatar
Neos50

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 618
Registrován: 20 lis 2007, 19:24
Skútr / moto: Piaggio Sfera 50 RST
Tuning / úpravy: Malossi multivar,Karbec Naraku 17,5 tvrdší spojkový pružinky,výfuk teprve bude :-D

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod mijuna » 11 kvě 2010, 08:42

neos50:vyřešený to určo není protože já se do servisu ještě nedostal:-(jinak myslím si že aprilky atlantici 500 jsou stříkačky..jestli se nepletu:-)ale díky..
Uživatelský avatar
mijuna

500+
 
Reputace: 5
Příspěvky: 603
Registrován: 09 lis 2009, 11:49
Bydliště: Rohoznice u Pardubic či Hradce Králové-Kolín(Radim)
Skútr / moto: Bandit PYČO..1200S rv 2004
Tuning / úpravy: uvidíme:-)

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod FRAG » 11 kvě 2010, 08:57

Mate v podstate pravdu oba.
AA500 je opravdu strikacka (motor Piaggio 500).
Benzin v oleji se objevuje uplne stejne jako u karburatoru akorat s tim rozdilem, ze strikacka proste dava vic benzinu.
Jo jeste k te vacce...samozrejme to udelal byvaly majitel tim, ze zavadu neresil a jezdit dlouho s touto smesi benzinu a oleje.
Jinak doporucuji po oprave nalit nejaky prostredek pro snizeni treni nez se motor ohreje..treba Ekolube do oleje. Ja ho tam jeste nemam, ale silne o tom uvazuji.
FRAG

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 275
Registrován: 23 bře 2009, 08:07
Skútr / moto: B650EXEK5
Tuning / úpravy: AA500-Prodano

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod mijuna » 11 kvě 2010, 09:34

frag:aha..tak to ještě že jsem nezačal tak moc jezdit...jen jsem najel asi 1000km:-)teď už když vím že je to takhle dovezu jí jen do servisu...jen si na to udělat čas:-) Jinak..jaký je teda důvod že se motorka začne dusit a stratí výkon??řídící jednotka to vyhodnotí jako chybu a stáhne výkon??
Naposledy upravil KYBLOS dne 11 pro 2013, 02:15, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeny dva příspěvky pod sebou
Uživatelský avatar
mijuna

500+
 
Reputace: 5
Příspěvky: 603
Registrován: 09 lis 2009, 11:49
Bydliště: Rohoznice u Pardubic či Hradce Králové-Kolín(Radim)
Skútr / moto: Bandit PYČO..1200S rv 2004
Tuning / úpravy: uvidíme:-)

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod FRAG » 11 kvě 2010, 12:26

Tech veci muze byt vic...nejjednodussi bude asi svicka...AA500 na to ze to je pomerne stary stroj je prospikovan hodne elektronikou a cidlama...proto doporucuji nejaky servis kde maji diagnostiku a zkusenosti.
Jinak take krome termostatu byli problemy take prave s cidlem teploty ktery je u tohoto termostatu...na nekolika forech zahranicnich jsem to cetl.
FRAG

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 275
Registrován: 23 bře 2009, 08:07
Skútr / moto: B650EXEK5
Tuning / úpravy: AA500-Prodano

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod MisaKacenka » 11 kvě 2010, 16:35

Spis bych to videl na vyrobni vadu...ptz se to objevilo u vice stroju - Mijina, Frag, jeden typek z motorkaru, atd...
Takze se na tomhle starym Piaggio motoru asi neco zanedbalo...tezko rici... :)

Novy Atlanticy Sprinty maji uz ten novejsi motor, takze tam by mohlo byt uz odstraneno...
Uživatelský avatar
MisaKacenka

1500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2022
Registrován: 25 říj 2009, 22:42
Bydliště: Pardubice - Sweetcow
Skútr / moto: Suzuki GSF 600 Bandit
Tuning / úpravy: Kufr Kappa 42l, Scorpion exhaust, 12V socket, GPS TomTom, zvysene plexi, bile stobo, vystrazne blinkry, sirena, PTT zastavba pro PMR :)

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod FRAG » 11 kvě 2010, 19:18

Nemas pravdu ...vubec to neni zavada motoru je to pouze specifikum AA500 a to 2001-2003. Motor je porad identicky. Jde o to, ze tento AA500 ma jinak konstruovane chlazeni (znacne predimenzovano) a prave termostat neustale udrzuje motor "teply". Zavada se take muze projevit az tehdy kdyz se stroj pritahne z teplych krajin, kde staci stary termostat, ktery otvira drive. Kdyz je tedy termostat spatny tak elektronika nastavy syticovy rezim a tim se prekrmi. U Sprintu se vubec tato zavada neprojevuje a to ani u jinych skutru s timto motorem (X9,Nexus,Satelis....). Nicmene staci vymenit termostat za urcenou nahradu a je pokoj. POZOR ale na typ termostatu delali se v podstate 4.
FRAG

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 275
Registrován: 23 bře 2009, 08:07
Skútr / moto: B650EXEK5
Tuning / úpravy: AA500-Prodano

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod MisaKacenka » 11 kvě 2010, 19:25

Myslel sem to podobne, ale asi spatne napsal...

Tak miro, to bude tim, ze ti tam dali spatny typ termostatu...videl bych to na to :)
Uživatelský avatar
MisaKacenka

1500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2022
Registrován: 25 říj 2009, 22:42
Bydliště: Pardubice - Sweetcow
Skútr / moto: Suzuki GSF 600 Bandit
Tuning / úpravy: Kufr Kappa 42l, Scorpion exhaust, 12V socket, GPS TomTom, zvysene plexi, bile stobo, vystrazne blinkry, sirena, PTT zastavba pro PMR :)

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod dr.snake » 11 kvě 2010, 19:40

ste ma upokojili ze nexus 500 tieto problemy nema :mrgreen:
dr.snake

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 262
Registrován: 07 říj 2008, 18:32
Bydliště: kosice slovensko
Skútr / moto: majesty 125

Re: Aprilia Atlantic 500 - občas se dusí, nejede

Příspěvekod MisaKacenka » 11 kvě 2010, 19:42

Ten uz ma novej Pizo motor :)
Uživatelský avatar
MisaKacenka

1500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2022
Registrován: 25 říj 2009, 22:42
Bydliště: Pardubice - Sweetcow
Skútr / moto: Suzuki GSF 600 Bandit
Tuning / úpravy: Kufr Kappa 42l, Scorpion exhaust, 12V socket, GPS TomTom, zvysene plexi, bile stobo, vystrazne blinkry, sirena, PTT zastavba pro PMR :)

PředchozíDalší

Zpět na Technické problémy se skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků