Čt 17.7.
V noci vydatně pršelo, ráno jen zahradnicky. Správcových 8:00 začínalo v 8:45. „Nechtělo se mi povlékat, povlečení je bez poskvrnky.“ „To jste nemusel. Říkáte, že jste nám povlečení ušetřil? Potřebujete nějaký doklad o zaplacení ubytování?“ „To nepotřebuji.“ „Tak mi dejte 100,- Kč a šťastnou cestu“.
Tak teď na Domažlice. Ty opravdu „... jsú pěkný městečkoo,... „. Pár fotek jsem udělal jen tak ze sedla Máni a „davaj“ dále na Chodsko. Trhanovský zámek toho zlořečeného Lomikara, Výhledy J.Š. Baara nad Klenčím, Klenčí pod Čerchovem. Tam se mi líbilo. O Hanýžce a Martínkovi jsem asi jako žáček nečetl, ale jejich příběhy zhruba znám z čítanek pro hady. Našel jsem Hanýžčin rodný domek, Baarův Dům, rodný dům Jindřicha Jindřicha (pro mladší: byl to folklorista a hlídač chodské lidové hudby), dům poctěný návštěvou maršála Suvorova,...
A teď zpátky k hranici! Málo pěkná obec Nemanice s polorozpadlými domky se pyšnila hned dvěma nočními kluby. Zajímala by mě výše tržby těch děvčat! A hrncování po mizerných cestách pokračovalo!
No, můj plán byl projet pohraniční kouty i v Českém lese. Od soutoku Dyje s Moravou u Lanžhota až k prameni vltavy už to mám prolezlé všude, tak jsem si chtěl ty zkušenosti doplnit. Jenže...
Prodrncal jsem Rybník, jakési Smolovy, ale koukám, že se hrnu do deště. Tímto tempem se do plánované Aše asi dnes nedostanu! Tak celkem rád opouštím příhraniční „silnice“ a najedu na slušnou okresku. Ale počasí se dá označit slovem „mizerie“. Městečko Přimda se mi chtělo pochlubit pěknou zříceninou známého hradu, ale počasí zapříčinilo, že fotka vypadá asi takto:
Ne, , prosím, to není neschopností fotografa, pohled in natura vypadal naprosto stejně! Na doporučení obsluhy benzinpumpy jsem poobědval v malé hospůdce. Při žmoulání řízku bolavými zuby pozoruji poočku oblohu. Když ten zahradnický déšť neustává, nezbývá, než vyrazit! Však mám nepromok.
Než jsem zaplatil stravu a vyšel ven, změnil se zahradnický déšť v pořádný liják! „Přece se nebudu vracet do hospody,“ brblám si pro sebe. Než jsem nepromok na chodníku oblékl – pršet přestalo! Blázinec hadra!!!
Po slušné cestě se šinu k Tachovu. Černo na obloze se mi hrne v ústrety. Moje myšlenky mají stejnou barvu. v Tachově zastavuji. Má cenu prorážet déšť, vracet se deštěm z Aše do plánovaného kempu v Mariánských Lázních nebo v Lokti, stavět v dešti stan, drkotat v noci zuby, balit mokrý stan a bez nálady pokračovat dál? Změna plánu!!!
Pod stříškou jakési moderní budovy proti obchoďáku vytahuju autoatlas a koukám. Jet k Cyclopovi, nebo ke Kladnu za kamarádem, známým ze Šumavy? Přim pohledu do mapy je to zhruba stejná vzdálenost. Vítězí proto varianta
Cyclops.
Volám mu. Je sice v práci, ale večer doma bude! Tak, sláva!
A tak už klapu do navigace trasu: Planá, Konstantinovy Lázně, Plasy. Klášter v Plasích byl obrovský a zajímavý, ale na prohlídku moc času není, tak pokračuji. Jen pár obrázků:
Z Plasů dál po státní silnici na Žatec.. Hrome, tady někde jsem byl v roce 1970 na chmelu! Tak se tam podíváme!
Ve vesnici Oploty, kde jsem v tom středověku „načesal dokonce jeden věrtel chmele“ (jinak jsem topil v kuchyni, to česání pro mě nebylo...), bylo všechno na svém místě.
Zamáčkl jsem slzu vzpomínek na krásných šestnáct let a pospíchal dále. Za chvíli jsem byl v Žatci.
V městečku Březno mě dostihla SMS od Cyclopa se souřadnicemi jeho haciendy. Za několik málo minut jsem už mávajícího Cyclopa zahlédl. Pěkně jsme si spolu popovídali až do půlnoci. Asi by to šlo i déle, povídat bylo stále co, ale ráno bylo třeba vstávat brzy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.