Cierna Hora 2024

Informace o plánovaných akcích

Cierna Hora 2024

Příspěvekod jozfab » 22 dub 2024, 09:16

Zdravim skusenejsich cestovatelov.
V prvej polovici juna mam s kamosom napalnovany vyjazd do Ciernej hory s pardnovou zastavkou v pobreznom meste Budva. Cesta tam aj spat nema ziadne planovane trasovanie, aj ked jeden smer povedie pobrezim Chorvatska. Noclah bude rieseny operativne podla miesta pobytu pred zotmenim. Ziadne spanie pod sirakom. Kedze s cestovanim po statoch mimo EU nemam skusenosti, preto sa pytam, ktorym krajinam sa radsej vyhnut, na co si dat pozor.
Zaujimaju ma hlavne moznosti platby platobnymi kartami, pripadne hotovostou v € v restauraciach, potravinach, pumpach, penzionoch a pod.
Ide mi hlavne o staty Srbsko, Bosna a Hercegovina, Cierna Hora, Albansko, Severne Macedonsko.

Ak by sa niekto z vas v tomto obdobi nachadzal na moto poblizku, rad pozvem na pivo :)
Uživatelský avatar
jozfab

100+
 
Reputace: 12
Příspěvky: 110
Registrován: 08 pro 2021, 11:11
Bydliště: Presov
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Cierna Hora 2024

Příspěvekod forester » 22 dub 2024, 09:50

V dnešnej dobe by som už nemal obavy ktoré zazneli v príspevku. Všetky tebou menované štáty sa tlačia do EU a rýchlo sa prispôsobujú aj vzhľadom na rozmach turistického ruchu do týchto krajín.

Mám skúsenosť iba z BiH a Montenegrom z Chorvátskej strany, tam v roku 2022 nebol najmenší problém platiť v hoteloch na pumpách a v obchodoch. Jasné je že si treba zameniť aj hotovosť aby človek niekde nebol zaskočený keby odmietli kartu. Srbsko poznám z druhej strany od HU a tam tiež nebol problém. Albánsko, tam by som to tipoval skôr na hotovosť ale tak isto už sa všetky štáty prispôsobujú aby mali turistov.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 669
Příspěvky: 5542
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Cierna Hora 2024

Příspěvekod aldav » 22 dub 2024, 09:53

Placení je individuální a nedá se paušalizovat. Prostě přijedeš do země a zeptáš se jak můžeš platit a tím to končí, pak už Tě život bude školit sám. Někde sice berou € , ale vrátí v místní měně, kurz, nekurz, někde neberou karty a nebo si podmiňují minimální útratu, třeba v sámošce. Někde se zeptáš , berete karty a oni že ano, nakoupiš benzín, pití, kafe, hotdog a oni Ti řeknou že teď právě nejde platit kartou, že je špatný signál :-) Pravda , nebo Lež? Někde se zeptáš na pumpě , bereš karty ? On že ano, ale pak že nebere, že Ti špatně rozumněl:-) a řekne , támhle je bankomat , který Tě obere o převodní a místní poplatky, když se necháš. Někde V ALB Ti bořík natankuje sám , omeje plexi, nabídne studenou vodu, dáš mu tringoš 1€ a on neví za co to je, 1€ for you , ještě hodinu Ti mává , když odjíždíš. Na druhé straně v ALB třeba u Vodafonu ve městě neberou karty , jen hotovost, pošle Tě do směnárny naproti, že mají dobrý kurz. Mají, ale ne pro Tebe. Takže neustále ve střehu, nebo měnit v bance. Ale nedám na Balkán dopustit, jen čím větší aglomerace, tím většinou větší ojeb. Přečti si na Motorkáři.cz cestopisy a budeš znát 80% to, co potřebuješ na "balkánskou cestu" . Všude, i tam jsou lidi jako u nás, dvojího charakteru, jen mají zatím trošku lepší skóre . Vždy mám sebou kopie všech dokladů na jiném místě a i peníze na 2 půlky, 2 karty, ne kvůli krádeži, ale pro jistotu. Balkán je super a když jedeš úplně sám , lidí Té kontaktují sami, zajímáš je. Je dobré znát základní slova v jejich řeči. Výjimka je Albánie a Hungary , tam nerozumim :-) Ubytování dělám přes Booking od hodnocení 8 a výše , pokud možno se snídaní a funguje to , jen Chorvati se moc nechytají. Hlavní silnice,, jsou dnes už dobrý všude a je potřeba ctit místní zvyky, jinak jsi za vola.

Odesláno z Fold5
Uživatelský avatar
aldav

500+
 
Reputace: 95
Příspěvky: 642
Registrován: 09 zář 2012, 01:19
Bydliště: Brno
Skútr / moto: X-MAX 300/2017/45.000 km, ADV 350/2022/18.000 km
Tuning / úpravy: Rychlé pruhy

Re: Cierna Hora 2024

Příspěvekod jozfab » 22 dub 2024, 14:16

Myslim, ze obe vase odpovede davaju dokopy obraz o tom, na co sa pripravit. Vdaka vam.
Skusenosti dalsich skutristov si rad precitam.
Uživatelský avatar
jozfab

100+
 
Reputace: 12
Příspěvky: 110
Registrován: 08 pro 2021, 11:11
Bydliště: Presov
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Cierna Hora 2024

Příspěvekod jozfab » 19 čer 2024, 08:00

Pocasie katalogove, mili ludia, nadherne scenerie.
Celkovy najazd: 3250km
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
jozfab

100+
 
Reputace: 12
Příspěvky: 110
Registrován: 08 pro 2021, 11:11
Bydliště: Presov
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Cierna Hora 2024

Příspěvekod forester » 19 čer 2024, 09:31

Trocha suchý cestopis, bez akýchkolvek informácii ktoré by bolo zaujímavé vedieť.

Ale aj tak super a fandím ti.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 669
Příspěvky: 5542
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Cierna Hora 2024

Příspěvekod jozfab » 19 čer 2024, 09:35

Text a foto doplnim, len ma brzdia pocestovne povinnosti.

-- 19 čer 2024, 19:56 --

Od sladkej vody k slanej a spat.
Odjazd z Domase v sobotu rano, nakup dialnicnej znamky pre Madarsko a plny plyn. Prestavky iba na tankovanie strojov a ludi. Dlhsia prestavka na pobrezi Balatonu a znova plny plyn az po Zahreb. Vecerne pivo, noclach a rano znova naplno. Ciel Dubrovnik v Chorvatsku s dlhsou prestavkou v lokalite Omiš - nadhera. Plan bol zostat na jednu noc. Ubytovavali sme sa uz za tmy. Domaci nas presvedcil na dalsie dve noci. Takze vylety do okolia. Sok bol z capovaneho piva za 5,50€. Odvtedy uz len Plzen z Lidla ci Kauflandu za cenu ako u nas. Potom presun do Ciernej hory. Preprava trajektom v casti Durici-Lepetane. Noclach na par noci za super cenu 15€ na hlavu nedaleko mesta Budva. Pacilo sa, tak sme este jednu noc pridali. Vacsina noclahov riesena cez airbnb. Vyjazdy do okolia s nadhernymi vyhladmi a mnozstvom krasnych a rychlych zakrut. Tu po veceroch uz bez Plzne, ale aj to ich sa dalo . Navrat cez Srbsko az po hranicu s Madarkom, prenocovanie v Subotici a rano az domov priamo na Domasu.
Ciernohorski motorkari jazdia v zapchach zasadne stredovou ciarou, vyhybaju sa navzajom, vsetko prefektne funguje. Velmi rychlo som sa im prisposobil. Autickari po sebe casto trubia, ale usmev im nechyba. Zvlastny sposob dorozumievania. Zatrubim, idem, zatrubim, pustam ta, zatrubim, dakujem, zatrubim, nezavadzaj a este raz zatrubim  Dodrziavanie obmedzenych rychlosti je cudzi pojem. Strava drahsia, ale nasiel som aj gotove jelo za 5,90€ v meste Tivat.
Teplota vody v mori ako na vrchole leta – perfektna.

S policiou ziadne skusenosti, aj ked ma raz zastavili, ale hned bez kontroly pustili. Colnici vsade v pohode, casto ani nepozreli kto som, obcas strcili obcianku a technicak do masinky na prelustrovanie. Motoparking vsade gratis, vo vacsich mestach takmer na kazdom kusku volneho miesta.

Ceny benzinu v Chorvatsku najnizsie – 1,47€ na dialnici, v inych statoch + - ako u nas.
Kvalita ciest nikde nebola horsia ako u nas, az na tie vo vystavbe, ci v oprave.

Skutrik (Honda Forza 350 - 2021) slapal suprovo. Dialnicne tempo 130-140 km/h (tacho), priemerka 3,7l/100km podla palubaku. Spolujezdec na Honda NC750X (2024).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
jozfab

100+
 
Reputace: 12
Příspěvky: 110
Registrován: 08 pro 2021, 11:11
Bydliště: Presov
Skútr / moto: Honda Forza 350


Zpět na Plánované akce a srazy

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron