Moderátor: naprostý souhlas, název vlákna je zavádějící. PMR radiostanice (Pocket Mobile Radio) pracují v pásmu 446 MHz, ale hned první vysílačka uvedená v prvním příspěvku pracuje v pásmu VHF 136-174. Tedy název vlákna by měl být o zkušenostech s jednotlivými typy vysílaček napříč pásmy a výrobci. Nehledě na to, že už jedno vlákno Vysílačky PMR existuje.
TK: pokud se bavíme o radiostanicích tak pro normálního smrtelníka připadají v úvahu pouze PMR, nebo CB. CB radiostanice (Citizen Band - občanské pásmo), pracující v pásmu 27 MHz. To CBčko jsem zmínil, protože je to vlastně takový nepsaný standard na silnici. Mají ho všichni kamioňáci a dost řidičů. V bývalém autě jsem ho měl zabudované také. Kromě výhod popsaných v mém minulém příspěvku, bych rád zmínil i zkušenost. Jednou jsme jeli s kámošem do Chorvatska nebyl problém se dorozumět přes CBčka na kilometry daleko. Letos jsme tam jeli také, vzali jsme si PMRka a byla to katastrofa, nedorozuměli jsme se ani na půl kiláku.
Dále by bylo dobré říci že kromě toho že se 27MHz lépe šíří (i odrazem o ionosféru jak píšeš, ale to se na silnici moc nevyužije
) je zde povolený vyšší vyzářený výkon (4W o topení se nebavme) a hlavně je možné připojit externí anténu (ale nikdo tě nebrání tam nechat ten pendrek s „houby ziskem“). PMR musí mít anténu napevno. Proto mě přijde logičtější využít CB místo PMR. Výhodou PMR je její nízká spotřeba, dostupnost v každém supermarketu a nižší cena stanice. Vše ostatní mluví pro CB, tedy jak penetrace mezi ostatními řidiči, tak větší výběr stanic (ruční, vozidlové), tak možnost se vyřádit s anténou, popř. umístěním vysílačky. Klidně jí můžeš schovat pod sedlo a anténu vytáhnout na kufr atd. Tady bych ocenil podněty zručnějších diskutérů.
Co se těch scannerů týče tak si nejsem jitý zdali umí vysílat ve všech pásmech, většinou jsou jen na poslouchání, tedy pro komunikaci nepoužitelné.