nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Diskuze o skútrech s nejmenším objemem, včetně kitových strojů.

nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod avro04 » 16 črc 2023, 21:27

zdravím vespolek,

:?: nevěděl by někdo poradit, po čem jít? vyměním žárovky a vydrží tak cestu domů. jak přijedu, už jsem bez světel. spálí se někde během jízdy.
je to sice 50ccm skútr, ale asi by rada platila obecně bez ohledu na kubaturu. nedávno se mi vrátil ze servisu, kde nejspíš tento problém sežehl i CDI jednotku která taky byla spálená. řešil se tam jen problém že nestartuje, tak se servisák o žárovky nestaral, ale byly také hyn. teď pokud chci někam jet, musím mít zásobu náhradních žárovek. malé W5S neřeším, jsou za 7 korun, ale hlavní vepředu BA20d mně stojí kilo a už tam mám třetí momentálně už taky v háji...
napadá mne vadný regulátor? co kde změřit abych sí jím byl jistej a nekupoval ho naslepo?

díky za cenné rady.
avro04

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 3
Registrován: 16 črc 2023, 21:18

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod JardaB » 17 črc 2023, 09:34

Pokud si před dotazem nic nezměřil, tak je každá rada drahá :-). To měření skoro není (podle popisu projevu vady) skoro potřebné.
Pokud odchází žárovky, odejde časem i aku.

Nějak nechápu tvoji logiku, že v takové situaci mutýruješ o výměně regulátoru. Dá se pochybovat o kvalitě tvého servismana - bleskurychle odchází žárovky a CDI a reakce nula ?
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1721
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod Karlos 1 » 17 črc 2023, 15:38

Chce to změřit napětí na baterce při chodu motoru a v různých otáčkách. Pokud bude napětí větší než 14,5V, tak je přebíjená baterka a v důsledku toho odchází i žárovky
Karlos 1

250+
 
Reputace: 22
Příspěvky: 283
Registrován: 11 zář 2014, 09:22
Skútr / moto: Maxon Ardour 125

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod treson » 17 črc 2023, 20:33

co to je? Má to vůbec baterku? Do mopeda pomáhaly 12V místo původních 6 V žárovek.
Uživatelský avatar
treson

10+
 
Reputace: 10
Příspěvky: 14
Registrován: 07 led 2021, 09:27
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Yamaha X Max 250

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod keto » 17 črc 2023, 23:13

Pokud se pálí žárovky, tak tam je buď vyšší napětí nebo napěťové špičky, vyšší napětí změříš i multimetrem za 200 Kč, na špičky už bude potřeba osciloskop nebo nějaký kvalitní multimetr, který umí špičky zachytit a má paměť nevyššího naměřeného napětí.
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1142
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod JardaB » 18 črc 2023, 21:52

Rad hafo a avro04 bez reakce ... smutné
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1721
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod LubošV » 19 črc 2023, 07:25

Asi je stále v procesu výměn žárovek....
LubošV

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 117
Registrován: 09 bře 2021, 16:54

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod avro04 » 24 črc 2023, 21:31

po dovolenkové odmlce opět zpátky.
díky za odpovědi.
tak tedy. něco poměřit jsem se snažil, ale byl jsem z toho jelen. když vrazím hroty voltmetru do objímky hlavního předního světla, měřím nula (světla vypnuté) a po zapnutí světel měřím 1,5V z toho jsem byl teda vedle, nějak jsem počítal s tím, že mi tam musí skočit aspoň 12V.
pokud vrazím hroty na póly aku, měřím 12,8V pokud nemám nastartováno, a nějakých 14,5V na volnoběh. pokud přidám plynu, mám na měřáku cca 14,7-14,8V. jakože přes 15V jsem si nevšiml že by to šlo.
špičky asi nezměřím, nevím kde shánět osciloskop.
předchozí majitel mi tvrdí, že tento problém už tam měl, a v servise měnili krom žárovek i tento regulátor. já se k němu dnes dopracoval (celý sem to rozebral a nakonec zjistil, že regulátor je v podlaze kam při jízdě dávám pravou nohu, zakryté zeshora i zezdola plastama -vše sem musel voddělat). ten regulátor je 4pinový a působí opravdu že je nový, ani není zaprášený, ani od bláta ani od pavučin. prostě je mi divné že by takto často měl regulátor odcházet. i když to klidně může bát jen náhoda, a tento kus byl blbej a opravdu odešel....nový stojí 250 korun, tak si říkám jestli není nejrychlejší způsob ho prostě vyměnit a pak čekat jak dlouho vydrží další žárovka.
jinak po nastartování jakmile nechám skútra bublat na volnoběh, dálkové vlákno hezky svítí, dokud se nepokusím přidat gazu. v ten moment mi onlajn spálí vlákno. odzkoušeno na dvou žárovkách...

pro úplnost, je to kozí dech z čínské lidové republiky, a soudruzi ho pojmenovali jako LongJia LJ50QT-E rok 2012, 50ccm, podle budíků jsem našel obdobné i pod značkou CPI nebo KeeWay...

ten regulátor vypadá takto:
https://www.scooter-tuning.cz/regulatory/regulator-napeti--china/
avro04

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 3
Registrován: 16 črc 2023, 21:18

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod Britt » 24 črc 2023, 22:30

Jsi laik a nevíš co měřit a kde měřit. Já jsem na tom podobně, ale vím, že napětí a proud se měří na baterii. Podle mě ti odešel regulátor napětí. Svěř to do péče elektrikářovi a budeš moudřejší.
Britt

250+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 344
Registrován: 28 čer 2021, 09:50
Bydliště: Poděbrady
Skútr / moto: SW T400 ABS

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod avro04 » 25 črc 2023, 17:49

Britt píše:Jsi laik a nevíš co měřit a kde měřit. Já jsem na tom podobně, ale vím, že napětí a proud se měří na baterii. Podle mě ti odešel regulátor napětí. Svěř to do péče elektrikářovi a budeš moudřejší.


to bych docela rád, ale důvod proč jsem byl donucen vrtat se ve skútru sám, je ten, že mi došla nálada hledat nějaké ochotné profíky protože asi ve třech provozovnách které se chlubí tím že dělají servis moto a skútrů, jsem ostrouhal, páč docela nevybíravým způsobem dávali najevo jak jim můj kozí dech nevoní a docela nad tímto strojem ohrnovali nos. jakože chápu že když si mechoš má umazat ruce, tak si je raději umaže vrtáním se v cagivě, hondě, yamaze nebo vespě.... ale odkázat zákazníka který dorazil s problémem a ani mu neporadit jen se stupidní klišé hláškou "já číny nedělám"...
to se jako čínské skútryneprodávají? to na nich nikdo nejezdí do servisu? nebo jsou tak dobré že se nekazí a není třeba je spravovat?
avro04

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 3
Registrován: 16 črc 2023, 21:18

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod kerim7 » 26 črc 2023, 09:36

Avro, myslím, že odpověď je jasná a znáš ji. Po přečtení diskusí k jakékoliv číně Ti musí být jasné, že jsou to stroje problémové, trpící často rozličnými závadami. Netvrdím, že se nedá narazit i na povedený kus, ale závad je v porovnání se značkami násobně víc. To je prostě statistika a ta nelže. Servis dává záruku na svou práci, jenže u číny je šance, že se záhy vysype zase něco dalšího a asi nikdo není zvědavý na dohady typu "včera jsem vám platil za opravu a dneska už to zase nejede". Divíš se? Čína je levná alternativa vykoupená právě nespolehlivostí a potřebou servisu. Kdo je sám sobě mechanikem a baví ho to, pak ok. Jinak ne.
Mmch sám mám čínu, ale je to Honda Vision. I v Číně dokážou udělat slušný stroj, ale není pak za 20 tisíc.
Tak ať nad tou hmotou zvítězíš duchem :-)
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 654
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod JardaB » 26 črc 2023, 10:10

Popsaný jev je jistě hodně otravný bez ohledu na výrobce stroje.

1 - Těch 14,8 je už poněkud moc hlavně pro aku. AGM a Gel typy snáší bezpečně 14,4V a spíše méně. Proto bych zkusil nějakého značkovějšího výrobce regulátoru.
2 - Druhá příčina mohou být vibrace a použitý typ noname žárovky. Zkusit lepší značku ...
3 - Pak jsem našel zmínku o objímkách žárovky s odporovými dráty. https://www.auto-doplnky.com/odporove-v ... 855-p39184
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1721
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: nestačím měnit žárovky, stále se pálí

Příspěvekod kerim7 » 26 črc 2023, 11:49

JJ, odporový drát by mohl být řešení. Trpěly tím starší Fabie, Škodovka tam začala dávat právě "prodlužku" s odporovým drátem, který to vyřešil (máme doma). To by mohlo být řešení za pár korun. S regulátory zkušenost nemám, naštěstí u Hondy všechno funguje, jak má.
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 654
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED


Zpět na 50ccm skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron